При термопомпени инсталации тип „Вода-Вода“ източника на топлинна енергия са подпочвените води. За изграждането на такава инсталация е необходимо да разполагаме със сондаж, кладенец или друг воден източник с необходимия дебит, съответстващ на мощността на термопомпения агрегат. С помощта на сондажна помпа, осиугряваща необходимия дебит и напор, водата се доставя от източника до термопомпата. Постъпвайки в изпарителя на термопомпения агрегат, водата е с темпеатура 12-14°С , хладилния агент изпарявайки се я охлажда до около 7°С.
След като е отдала част от топлинната си енергия водата напуска термопомпата и се връща обратно в земята с помощта на „попивателен“(реинжекционен) сондаж. Поел енергията от сондажнта вода, изпарения хладилен агент се засмуква от компресора на термопомпата и се нагнетява в кондензатора, повишавайки налягането – респективно температурата му до 70-90°С. В кондензатора фреона среща топлоносителя циркулиращ в нашата отоплителна инсталация и отново се втечнява(кондензира), отдавайки му същата тази топлинна енергия, която е отнел от сондажната вода. Втечнен хладилния агент се връща отново в изпарителя за поглъщане на ново количество топлинна енергия от новопостъпилата сондажна вода.
Благодарение на факта, че подпочвените води са с целогодишно високи температури(12-14°С), този тип инсталации са с най-висок и постоянен коефициент на трансформация СОР 1:6, което означава, че за преноса на 6 kW топлинна енергия, влагаме 1 kW електрическа енергия. Този висок коефициент обуславя и най-ниските разходи за отопление в сравнение с останалите типове инсталации.